Archiwum miesięczne Maj 2019

Wyprawa do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi.

20190523_103551

Dnia 23.05. 2016r grupa 7 odwiedziła jednostkę Straży Pożarnej. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zwiedzić wszystkie zakamarki remizy. Wozy strażackie, sprzęt specjalistyczny, akcesoria strażaków oraz pokaz umiejętności funkcjonariuszy zachwyciły przedszkolaki. Dowiedziały się, jak gaszono pożary dawniej i dziś. Wiemy, jak trudna jest to praca i dlaczego tak bardzo potrzebna. Przypomnieliśmy sobie również podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania przy ogniu. Specjalnie dla nas Strażacy wywołali deszcz prosto z węża strażackiego oraz pokazali nam wnętrze samochodu gaśniczego.

Czytaj dalej

Olimpiada sportowa przedszkolaków

20190524_115551

W piątek 24.05.2019r grupa III H i grupa VI pojechały na zawody sportowe reprezentując nasze przedszkole. Dzieci okazały się wspaniałymi sportowcami. Z wielkim zaangażowaniem i oddaniem pokonywały wszystkie konkurencje. Bardzo pomógł doping kolegów i koleżanek siedzących na trybunach a także Pani Dyrektor, która mocno trzymała za nas kciuki. Organizatorzy wspierali kibiców częstując słodkimi upominkami, natomiast sportowcy za trud i wysiłek, jaki włożyli w wykonanie konkurencji otrzymali medale i oczywiście piękny puchar. To była wspaniała przygoda dla naszych podopiecznych i myślę, że na długo zostanie w pamięci.

Czytaj dalej

Ogródek na naszym podwórku

received_286366088959927

Grupa 7 na naszym placu zabaw pielęgnuje swój ogródek od początku wiosny. Jeszcze jesienią zbudowaliśmy z pomocą rodziców podwyższone grządki, w których zimowały cebule kwiatowe. Gdy tylko zaczęło się przedwiośnie obserwowaliśmy przebudzenie tulipanów, krokusów i hiacyntów. Kolejnym etapem eksperymentu ogrodniczego było posianie przynoszonych przez dzieci nasion. Chętne przedszkolaki  mogły samodzielnie zasiać oraz dbać o własne rabaty kwiatowe i warzywne. Zaglądamy tam codziennie a także czekamy na obfite plony! Praca w ogrodzie doskonale wpisuje się w realizowany w naszej grupie projekt „Cztery żywioły”- ziemia,  na platformie e-twining.

Czytaj dalej

Wycieczka do Kawęczyna

IMG-20190520-WA0026

W dniu 20 maja 2019 r. nasi wychowankowie wyjechali na wycieczkę do Kawęczyna k/ Tarczyna do Gościńca Wiecha. Mottem przewodnim wycieczki było hasło „Od Ziarenka do Bochenka”.

Program wycieczki był bardzo ciekawy i bogaty. Na początku odbyło się staropolskie powitanie chlebem  i solą przez gospodarza ubranego w strój ludowy. Następnie był poczęstunek dzieci i opiekunów ciastem i herbatą. Po posiłku odbyły się zajęcia w piekarni z pokazem fragmentu cyklu produkcji pieczywa i urządzeń wykorzystywanych dawniej do tego celu. Potem zwiedzaliśmy starą wiejską zagrodę z izbą etnograficzną, w której znajdowała się m.in. kuchnia węglowa, gliniane i żeliwne naczynia, żelazko z duszą. Dużą atrakcją dla dzieci były zajęcia w starej stodole oraz możliwość wydojenia sztucznej krowy. Zobaczyliśmy także pokaz sztuki kowalskiej  i wybijanie w kuźni monet pamiątkowych. Po tych wyczerpujących zajęciach była chwila relaksu i przejażdżka po terenie gościńca zadaszonym wozem konnym, podczas której dzieci mogły podziwiać uroki przyrody, wiatraki i różne zwierzęta.  Po powrocie z tej wyprawy wszyscy chętnie i ze smakiem zjedli kiełbaskę z ogniska. Po posiłku udaliśmy się na spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków. Zwiedziliśmy młyn i wysłuchaliśmy opowieści młynarza, jak przerabia się żyto na mąkę. Gościniec Wiecha to wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie zapoznać dzieci z kulturą, pracą i życiem na wsi w dawnych czasach.

Czytaj dalej

Wycieczka

IMG_20190517_133506_resized_20190520_022804053

W piątek 18.05.2019 grupy: IH, IIH, IIIH, VII A oraz I A pojechały na wycieczkę do Kawęczyna. Jest to wspaniałe miejsce na spędzenie czasu, zapoznanie dzieci z kulturą, pracą i życiem na wsi dawno temu. Dzieci miały możliwość zwiedzić zagrodę wiejską, kuźnię, piekarnię, młyn, szkołę i wiele innych miejsc. Była przejażdżka wozem z traktorem, pieczone kiełbaski a na zakończenie wspaniałej wycieczki bawiliśmy się w sali dyskotekowej przy ulubionych piosenkach naszych podopiecznych.

Czytaj dalej

Bohater tygodnia w grupie IV

20190513_125405

13.maja naszym gościem była Pani Marta, mama Michałka. Opowiedziała nam o swoim zamiłowaniu, jakim jest gra na wiolonczeli. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił w tym zakresie.

Czytaj dalej