Październik w grupie 7.

IMG_20181010_091816

Ostatni miesiąc w naszej grupie był bardzo pracowity. Gościliśmy rodziców w ramach projektu „Bohater Tygodnia” oraz otworzyliśmy nasze „Laboratorium zabawy”.

Naszymi bohaterami byli Janek i Milla. Dzięki zaangażowaniu rodziców przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach naukowych na temat właściwości fizycznych różnych materiałów oraz zjawisk fizycznych otaczających nas codziennie. Miały również możliwość zwiedzić samochód dostawczy i pobawić się wspólnie w rodzinnej atmosferze.

IMG_20181010_091816 IMG_20181026_131053

„Laboratorium zabawy” to autorski projekt, który realizujemy w oparciu o książkę pt :„Jaskiniowcy zagubieni w XXI wieku. Praca terapeutyczna z małymi dziećmi” Hanny Olechnowicz. Ideą jego realizacji jest wyzwalanie w dziecku zainteresowania światem i poznawania go sposób naturalny, stopniowy przygotowujący kolejno zmysły i ciało do kontaktu z nim. Dzieci stają się tzw. „jaskiniowcami”, którzy poznają kolejne żywioły i zdobywają na ich temat wiedzę poprzez własne doświadczenia. Dzięki tym wiadomościom są gotowe do zmierzenia się wyzwaniami współczesnej cywilizacji oraz przygotowane na ewentualne zagrożenia wynikające z nadmiernego cywilizowania i technicyzowania współczesnego świata. Wiemy, że zbyt szybkie wkroczenie małego dziecka z rzeczywistości jaskiniowców w  XXI wiek może mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój i powodować trudności,  których konsekwencją może być pozbawianie dziecka naturalnych czynników rozwojowych i związanej z nimi możliwości autoterapii.

W tym miesiącu Jaskiniowcy poznali pierwszy żywioł niezbędny do życia. Bawili się, tworzyli i eksperymentowali z wodą.

IMG_20181023_110739 IMG_20181024_080032