Szanowni Państwo

Informujemy, że w MOPS w Pruszkowie prowadzone są dyżury konsultantów do spraw pomocy w rodzinie (alkoholizm, przemoc, trudności wychowawcze itp.). Konsultanci przyjmują przy ul. Jasnej 3, po zapisie telefonicznym. Terminy i numery telefonów znajdują się w załączonym pliku. Powołano także edukatora dla rodziny, którego zadania znajdują się w załączniku.

Dyzury_konsultantow.pdf

PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY

Centrum Aktywności Lokalnej ul. Jasna 3, Pruszków

EDUKATOR DLA RODZINY

obowiązki:

- prowadzenie pomocy dla osób doświadczających przemocy, w tym z dysfunkcją o podłożu uzależnień poprzez:

- podniesienie kompetencji wychowawczych

- ograniczenie używania środków psychoaktywnych oraz innych zachowań problemowych w okresie dojrzewania

- rozwijanie umiejętności interpersonalnych i prospołecznych u dzieci i młodzieży

- ukierunkowanie dzieci i młodzieży na przyszłość by przyjęły postawę prozdrowotną

- wzmacnianie więzi w rodzinie

- współpraca z interdyscyplinarnym zespołem działającym na rzecz osób doświadczających przemocy

- współpraca z poszczególnymi pracownikami MOPS, placówkami lecznictwa odwykowego oraz właściwymi instytucjami, służbami i organizacjami w celu udzielenie kompleksowej pomocy rodzinie w której dochodzi do przemocy oraz rodzin, w których występują uzależnienia

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w naszym przedszkolu

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola i w środowisku społecznym.

Pomocą psychologiczno–pedagogiczną objęte mogą być dzieci m.in.:

• z niepełnosprawnością,
  • ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
  • z chorobą przewlekłą,
  • doświadczający niepowodzeń edukacyjnych,
  • będące w sytuacji kryzysowej, traumatycznej,
  • z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych,
  • z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanymi z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Korzystanie z pomocy psychologiczno–pedagogicznej jest:

• dobrowolne,
  • bezpłatne,
  • organizowane na wniosek dyrektora szkoły, wychowawcy grupy przedszkolnej, specjalisty czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszym przedszkolu:

• Pedagog specjalny – Katarzyna Stań
  • Psycholog – Katarzyna Skowron
  • Logopeda – Anna Strzałkowska
  • Terapeuta SI – Katarzyna Krajewska terapeuta NZOZ Medica-med. Pruszków

Dzieci mogą zostać objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną poprzez udział w zajęciach korekcyjno–kompensacyjnych, logopedycznych, z psychologiem lub terapeutą integracji sensorycznej poprzez:

• zalecenie z publicznej poradni psychologiczno–pedagogicznej (orzeczenie o kształceniu specjalnym, opinia czy opinia SI) – te dzieci będą zakwalifikowane w pierwszej kolejności,
  • uczniowie zakwalifikowani w toku badań przesiewowych przez nauczycieli specjalistów,
  • na wniosek wychowawcy grupy.

Pomocą psychologiczno-pedagogiczną są obejmowane nie tylko dzieci posiadające orzeczenie lub opinię, mogą być nią objęte wszystkie dzieci, które tej pomocy potrzebują, np. będące w trudnej sytuacji, z trudnościami adaptacyjnymi itp.

Formy pomocy psychologiczno–pedagogicznej w naszym przedszkolu

Dla rodziców:

• rozmowy
  • porady
  • konsultacje

Dla przedszkolaków:

• zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
  • zajęcia logopedyczne
  • zajęcia z psychologiem
  • zajęcia z terapeutą integracji sensorycznej
  • działania profilaktyczne

Dyżury specjalistów w naszej placówce są ustalone wg. podanego harmonogramu:

• Psycholog  - czwartek godz. 13.00 - 14.00, poniedziałki od 17.30
  • Pedagog specjalny - wtorek  godz. 16.00 - 17.00
  • Logopeda – czwartek 10.30-11.30
    Spotkania prosimy umawiać przez pocztę elektroniczną - kontaktując się z odpowiednim specjalistą lub telefonicznie (poprzez sekretariat)

Obieg dokumentacji – orzeczenie o kształceniu specjalnym/opinie/ inne dokumenty, np. opinia logopedy, psychologa, rehabilitanta, ocena/diagnoza SI

• Rejonowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna to Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Pruszkowie ul. Juliana Gomulińskiego 2
  • Rodzice, którzy otrzymają orzeczenie o kształceniu specjalnym lub opinie z poradni psychologiczno - pedagogicznej lub inne dokumenty wydawane przez specjalistów z placówek niepublicznych, np. opinie logopedyczne, diagnoza/ocena SI, opinie od psychologa lub innego specjalistę dostarczają je do sekretariatu przedszkola.
  • Otrzymane dokumenty od rodziców, są niezwłocznie przekazywane przez sekretariat przedszkola wychowawcom grup oraz specjalistom zatrudnionym w placówce celem organizacji właściwej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • W/w dokumenty są umieszczane w indywidualnej teczce dziecka.
  • Rodzic dziecka, które zostało zakwalifikowane do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną zostaje poinformowany na piśmie o zaplanowanych formach pomocy, jej okresie udzielenia oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane.
  • Po wyrażeniu zgody przez rodzica/ prawnego opiekuna dziecko zostaje objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
  • W celu otrzymania opinii o dziecku od nauczycieli lub specjalistów rodzice występują o jej wydanie do konkretnego nauczyciela lub specjalisty
  • Opinia zostaje przygotowana w dwóch egzemplarzach z podpisem osoby/osób sporządzającej dokument.
  • Kopię wydanej informacji przechowuje się w dokumentacji przedszkola.

W celu zakwalifikowania dziecka na terapię Integracji Sensorycznej należy dostarczyć: