Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona wybranemu  zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.

Dzięki cyklowi spotkań w ramach programu dziecko:

 • przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
 • rozwija umiejętności społeczne,
 • kształtuje umiejętności intelektualne potrzebna na co dzień i w dalszej edukacji,
 • buduje system wartości ,
 • wypowiada się za pomocą różnych technik plastycznych,
 • jest rozbudzone poznawczo,
 • potrafi zachować się w kinie i teatrze,
 • refleksyjnie podchodzi do przekazywanych mu treści, wyciąga wnioski.

Seanse w których wezmą udział grupy starsze są cyklem pt: „Filmowe przygody „:

 •  – Pettson i Findus. Najlepsza gwiazdka-prelekcja „Rozmawiajmy”
 •  – Magiczne święta Kacpra i Emmy-prelekcja „Czas dla rodziny „
 • – Basia 2 – serial-prelekcja „Rzeczy wokół nas”
 •  – Wielka wyprawa Molly- prelekcja „Podróże uczą”
 •  – Kacper i Emma na safari „-prelekcja „Nasz przyjaciel zwierzak”

 

Wszystko to wpisuje się w aktualną koncepcję pracy naszego przedszkola.

Koordynatorem projektu w placówce jest Paulina Andrzejewska.

 

Daty i godziny seansów w kinie Centrum Kultury i Sportu:

 • 18-11-2019, Pon 10:00 – Pettson i Findus. Najlepsza gwiazdka
 • 09-12-2019, Pon 10:00 – Magiczne święta Kacpra i Emmy
 • 13-01-2020, Pon 10:00 – Basia 2 – serial
 • 16-03-2020, Pon 10:00 – Wielka wyprawa Molly( odwołany)
 • 20-04-2020, Pon 10:00 – Kacper i Emma na safari( odwołany)

Kontynuacja programu może odbywać się dzięki udostępnieniu na platformach filmowych  materiałów edukacyjnych i filmów on-line :

https://kinodzieci.pl