Projekt edukacyjny „Mądre bajki z całego świata”

„Mądre bajki z całego świata” to projekt edukacyjny Kulczyk Foundation pod szyldem „Efektu Domina”. Fundacja prowadzona przez Dominikę Kulczyk działa w bardzo różnych miejscach świata wspierając dobre zmiany w społecznościach lokalnych. Dlatego powstał program telewizyjny „Efekt Domina” i dlatego do szkół trafiły scenariusze lekcji Edukacja Globalna – Efekt Domina a do przedszkoli kolejna edycja bajek dla przedszkolaków. Najnowsza z 2018 roku.

„Bo chodzi o to by pomagać, ale i rozbudzać w ludziach chęć pomocy.” Takie zadanie mają teraz „Mądre bajki z całego świata”, w których niesamowite opowieści stają się podstawą do dialogu z dzieckiem. Dialogu o wartościach, zrozumieniu dla innego człowieka, otwartości, czy wrażliwości.

Podstawą tego projektu w tym roku jest 9 bajek z różnych  krajów:

  • Polska
  • Filipiny
  • Bangladesz
  • Suazi
  • Gwatemala
  • Rwanda
  • Papua –Nowa Gwinea
  • Indie
  • Kolumbia

Czytają je dzieci oraz towarzyszący im dorośli. W każdej z bajek dziecko doszuka się określonych wartości, o których może potem rozmawiać z nauczycielem, rodzicem czy opiekunem.

Nauczyciel a także rodzic, poza samą płytą, ma dostęp do broszury, w której poza przykładowymi scenariuszami zajęć dla klas 1–3 szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych, znajdzie treści nauczania według podstawy programowej realizowane w kartach pracy, wyczerpującą opinię metodyczną oraz oczywiście karty pracy związane z tematyką każdej z bajek.

Bajki są w łatwym do ściągnięcia formacie mp3. ze strony internetowej fundacji.