Archiwum miesięczne Październik 2018

Projekt „Laboratorium zabawy”

„Laboratorium zabawy” to autorski projekt, który realizujemy w oparciu o książkę pt :„Jaskiniowcy zagubieni w XXI wieku. Praca terapeutyczna z małymi dziećmi” Hanny Olechnowicz. Ideą jego realizacji jest wyzwalanie w dziecku zainteresowania światem i poznawania go sposób naturalny, stopniowy przygotowujący kolejno zmysły i ciało do kontaktu z nim. Dzieci stają się tzw. „jaskiniowcami”, którzy poznają kolejne żywioły i zdobywają na ich temat wiedzę poprzez własne doświadczenia. Dzięki tym wiadomościom są gotowe do zmierzenia się wyzwaniami współczesnej cywilizacji oraz przygotowane na ewentualne zagrożenia wynikające z nadmiernego cywilizowania i technicyzowania współczesnego świata. Wiemy, że zbyt szybkie wkroczenie małego dziecka z rzeczywistości jaskiniowców w  XXI wiek może mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój i powodować trudności,  których konsekwencją może być pozbawianie dziecka naturalnych czynników rozwojowych i związanej z nimi możliwości autoterapii.

Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2018/2019 w grupie VII przez Panią Paulinę Andrzejewską, która jest jednocześnie jego autorką.

 

 

Czytaj dalej

Październik w grupie 7.

IMG_20181010_091816

Ostatni miesiąc w naszej grupie był bardzo pracowity. Gościliśmy rodziców w ramach projektu „Bohater Tygodnia” oraz otworzyliśmy nasze „Laboratorium zabawy”.

Naszymi bohaterami byli Janek i Milla. Dzięki zaangażowaniu rodziców przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach naukowych na temat właściwości fizycznych różnych materiałów oraz zjawisk fizycznych otaczających nas codziennie. Miały również możliwość zwiedzić samochód dostawczy i pobawić się wspólnie w rodzinnej atmosferze.

IMG_20181010_091816 IMG_20181026_131053

Czytaj dalej

,,Pamiętajmy o tych co odeszli” – Przedszkolaki z wizytą na cmentarzu

20181030_095304

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz miejski. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Celem wycieczki było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych.

Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Ten dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie się dzielili po powrocie do przedszkola.

Czytaj dalej

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą w grupie 7

IMG_20181025_105146

„Deszczowe chmurki mają takie, dziurki przez nie kapie woda kap, kap, kap …” W rytmie tej piosenki do przedszkola razem z dziećmi przyszły parasole. Parasole zajęły honorowe miejsca w naszej sali. Bawiły się z nami, tańczyły, grały i liczyły. Były inspiracją do prac plastycznych i eksperymentów z wodą. Zostały również poddane testom na wodoodporność.  Brały udział w jesiennym pokazie mody w czasie którego każde dziecko mogło poczuć się kimś wyjątkowym. Sprawiły, że szary pochmurny dzień nabrał barw i zapadnie w pamięć przedszkolakom.

Czytaj dalej

Europejski Tydzień Kodowania czyli #CodeWeek 2018 w Polsce

DSC_7641
Tydzień Kodowania 2018 to niezwykła inicjatywa prowadzona na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
Europejski Tydzień Kodowania  jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, etc. Każdy może zacząć się uczyć programowania i nabyć nowe kompetencje związane z kodowaniem.  Ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Może na przykład służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, czy komunikacji. Ucząc się kodowania poznajemy język maszyn i technologii, którą się posługują. Stajemy się aktywnymi twórcami i dostajemy narzędzia do zmieniania świata.

Czytaj dalej

„W świecie Bohaterów”

IMG_0670

W minionych tygodniach dzięki rodzicom naszych Bohaterów mogliśmy zamienić się w przedsiębiorców i lekarzy. Podczas dwóch ostatnich spotkań dowiedzieliśmy się między innymi:  w jaki sposób funkcjonują różne firmy,jak ważna jest praca zespołowa, jak prawidłowo należy myć ręce, do czego służy ciśnieniomierz oraz  dlaczego należy chodzić do lekarza i wykonywać badania .

Zajęcia miały także na celu przybliżyć dzieciom zawody wykonywane przez niektórych naszych rodziców.

Serdecznie dziękujemy za wizytę.

Czytaj dalej